Με μεγάλη επιτυχία έκλεισαν και φέτος οι παραστάσεις του Ομίλου Ελληνικού Θεάτρου

Την κωμωδία «Ο Αχόρταγος» του Δ. Ψαθά ανέβασε με μεγάλη επιτυχία  φέτος ο Όμιλος Ελληνικού Θεάτρου του Ανατόλια, στο Θέατρο ‘Raphael Hall’ του Κολλεγίου, στις 25, 26, 27 Ιανουαρίου & 1, 2, 3 Φεβρουαρίου.

Με τον «Αχόρταγο», αναφέρει ο Δημήτρης Ψαθάς, στον πρόλογό του για το πρόγραμμα της πρεμιέρας του έργου, τον Οκτώβριο του 1966, δεν θέλησα να προσφέρω τις «δύο ώρες ευχάριστες» στο θεατρόφιλο κοινό, αλλά και κάτι παραπέρα – έναν ανθρώπινο τύπο, αντιπροσωπευτικό του είδους εκείνου των συνανθρώπων μας, που όσα και ν’ αποκτήσουν δεν χορταίνουν και πάντα αγωνιούν για «κάτι άλλο», πιστεύοντας ίσως και οι ίδιοι ότι όλο και λίγο παραπέρα βρίσκεται η ευτυχία τους.

Η απληστία, ο εγωισμός, η υποκρισία και η ακόρεστη πείνα για κάθε υλικό αγαθό, χαρακτηριστικό και του μέσου σύγχρονου ανθρώπου, συντελούν στο να διατηρεί το, γραμμένο πριν από 42 χρόνια, έργο του Ψαθά την εφηβική του φρεσκάδα.

Στην παράσταση συμμετείχαν 15 μαθητές, μέλη του Ομίλου Ελληνικού Θεάτρου του Ανατόλια.  Ο όμιλος λειτουργεί από το 1985, υπό την καθοδήγηση των φιλόλογων καθηγητών Βενετίας Ευσταθίου και Παναγιώτη Αντωνίου, στα πλαίσια των εξωσχολικών δραστηριοτήτων του Κολλεγίου. Φέτος υπεύθυνοι καθηγητές του ομίλου ήταν οι κα Βενετία Ευσταθίου και ο κ. Θανάσης Φωτιάδης.  Σκοπός του ομίλου είναι η διάδοση της θεατρικής παιδείας, η καλλιέργεια της αισθητικής των μαθητών, η επαφή τους με το θεατρικό είδος, αρχαίο και σύγχρονο, και η προβολή της ελληνικής θεατρικής παραγωγής.

Όπως έχει καθιερωθεί από το 1990 μία παράσταση είναι αφιερωμένη στα παιδιά του Κέντρου Περιθάλψεως Παίδων «Άγιος Δημήτριος», τα οποία και παρακολουθούν το έργο εκείνη τη βραδιά.  Φέτος η παράσταση αυτή δόθηκε τη 1η Φεβρουαρίου και τα έσοδα της διατέθηκαν στον «Άγιο Δημήτριο».

Συντελεστές της παράστασης:
Σκηνοθεσία – Οργάνωση παράστασης: Β. Ευσταθίου, Θ. Φωτιάδης, Γ. Φλωρεντίν, Α. Παπαθωμάς,
Λ. Θεοδωρακόπουλος
Βοηθοί: Ε. Λουκίδου, Δ. Τζελέπης

ΔΙΑΝΟΜΗ
(Με σειρά εμφάνισης)

• Μιχάλης Καμπάνταης: Γιώργος Βεγήρης
  • Λουκάς: Αντώνης Χαραλάμπους
  • Ρόζα: Νάσια Δημητριάδου
  • Νίκη: Έβελυν Ασσουάντ - Δάφνη Ρετζέπη
  • Νίτσα: Μιρέλλα Αλέξου
  • Κώστας: Μιχάλης Χαραλαμπίδης
  • Τώνης: Βασίλης Βαλατσός
  • Ντίνα: Άννα-Μαρία Βέλλη
  • Κικίτσα: Έλντα Αθανασιάδου
  • Χρήστος Χρυσάφης: Νίκος Βρύζας
  • κα Καμπάνταη: Μαρία Δραγουμερλή
  • Λένα: Βάγια Ευσταθίου
  • Σοφούλα: Ιωάννα-Βίκυ Μπούρου
  • Ανθούλα: Ελένη Νανούδη

Ευχαριστούμε θερμά την Πέγκυ Περακάκη, τη Μίτση Μακρή και τον Πρόδρομο Πύρρο, καθώς και τους ανθρώπους του Σχολείου, οι οποίοι βοήθησαν στην προετοιμασία και την πραγματοποίηση της φετινής παραγωγής, θυσιάζοντας πολλές φορές ακόμη και τον προσωπικό τους, ελεύθερο χρόνο.